اصول اخلاقی انتشار مقاله

اصول اخلاقی انتشار مقاله

اصول اخلاقی مجله علمی- پژوهشی دانش و فناوری هوافضا در خصوص وظایف سردبیر، اعضای هیات تحریریه، داوران و نویسندگان مبتنی بر آیین نامه های بین المللی بوده و به شرح زیر می باشد:

 

وظایف سردبیر:

سردبیر مجله باید تمامی تلاش خود را جهت ارتقای سطح کمی و کیفی مجله به کار گیرد.

سردبیر مسئول تصمیم گیری در خصوص انتشار مقالات ارسال شده به مجله می­باشد.

سردبیر موظف است محتوای مقالات ارسالی را از نظر انطباق با اهداف و چشم انداز مدنظر مجله بررسی نموده و خود را مقید به آیین نامه و قوانین مصوب مجله نماید.

سردبیر باید مقاله را صرفاً از نظر محتوایی و کاملا بی طرف و بدون جهت گیری خاص در مواجهه با نویسندگان بررسی کند.

سردبیر مجاز نیست هیچگونه اطلاعاتی از مقاله ارسالی را جز برای نویسنده مسئول، داوران، ویراستاران و ناشر در اختیار دیگران قرار دهد.

اعلام نظر نهایی در خصوص انتشار مقالات ارسالی توسط سردبیر (و اعضای هیات تحریریه) خواهد بود.

سردبیر نمی تواند موارد منتشر نشده در مقاله های ارسالی را بدون اجازه کتبی از نویسنده آن، استفاده کند.

فرایند داوری در این مجله از نوع داوری یک طرفه خواهد بود بطوریکه داور برای نویسنده نامشخص است اما داور نام نویسنده را می بیند.

 

وظایف اعضای هیات تحریریه:

اعضای هیات تحریریه مجله باید تمامی تلاش خود را جهت ارتقای سطح کمی و کیفی مجله به کار گیرند.

اعلام نظر نهایی در خصوص انتشار مقالات ارسالی توسط اعضای هیات تحریریه (و سردبیر) خواهد بود.

اعضای هیات تحریریه مجاز نیستند هیچگونه اطلاعاتی از مقاله ارسالی را جز برای نویسنده مسئول، داوران، ویراستاران و ناشر در اختیار دیگران قرار دهد.

 

وظایف داوران:

داوران موظفند با بررسی کیفی، محتوایی و علمی مقالات و بیان ایرادات موجود نویسنده را در جهت بهبود و ارتقا کیفی و محتوایی مقاله یاری رسانند.

داور به عنوان یک امانت دار تمامی اطلاعات موجود در مقالات، به جز افرادی که توسط سردبیر مجاز شناخته شده است، نباید این اطلاعات را به شخص دیگری نشان داده یا در مورد آن بحث نماید.

داوری مقالات می بایست کاملا مستدل باشد و به طور واضح بیان شود و از اعلام نظر سلیقه­ای و شخصی خودداری شود.

در صورت وجود هرگونه تشابه قابل توجه و یا همپوشانی بین مقاله­های در دست بررسی و یا هر مقاله چاپ شده دیگر داور موظف است سردبیر را مطلع نماید.

اطلاعات ویژه و یا ایده­های بدست آمده در هنگام داوری باید مخفی نگه داشته شود و نباید برای منفعت شخصی از آن استفاده شود.

هر داوری که احساس کند فاقد صلاحیت لازم برای بررسی یک اثر پژوهشی است (به هر دلیلی اعم از نبودن موضوع مقاله در حوزه کاری و یا طولانی شدن پروسه داوری به دلیل کمبود وقت یا عدم دسترسی به امکانات کافی و ...) باید سردبیر را مطلع نموده و از روند بررسی مقاله انصراف دهد.

داور موظف است در زمان تعیین شده و طبق قوانین مصوب مجله داوری مقاله را انجام داده و اعلام نظر نماید.

توجه به منابع استفاده شده در مقاله از دیگر وظایف داوران است، کلیه تحقیقات، موضوعات و نقل قول هایی که در مقاله استفاده شده است می بایست با ارجاع دهی کامل در کتابنامه همراه باشد.

داوران، مقالاتی که منافع اشخاص، موسسات و شرکت های خاصی به وسیله آن حاصل می شود و یا روابط شخصی در آن مشاهده می شود را نمی بایست برای داوری قبول کنند.

 

وظایف نویسندگان :

مقالات ارسالی باید در زمینه تخصصی مجله بوده و به صورت علمی و منسجم، مطابق استاندارد مجله آماده شده باشد.

نویسندگان مقاله­های پژوهشی باید علاوه بر یک گزارش دقیق از کار انجام شده یک بیان علمی خوب از اهمیت آن را نیز ارائه دهند.

مقالات باید با جزئیات کافی و مرجع باشد تا به دیگران اجازه تکرار کردن آن را ندهد. اظهارات جعلی و نادرست، غیراخلاقی بوده و غیر قابل قبول می­باشد.

مقالات ارائه شده توسط نویسندگان می­بایست کار خود نویسنده ارائه کننده مقاله بوده و هرگونه استفاده از تحقیقات سایر افراد با ذکر منبع در مقاله آورده شود.

نویسنده اصلی باید اطمینان حاصل کند که نام تمام نویسندگان مشترک، در مقاله گنجانده شده  و تمام نویسندگان مشترک نسخه نهایی مقاله را دیده و به تایید آنها رسیده است و برای ارائه آن به مجله برای انتشار موافقت دارند.

نویسنده در هر زمانی که متوجه هرگونه خطا و بی دقتی در مقاله خود شود، سردبیر مجله یا ناشر را در جریان آن قرار داده و نسبت به اصلاح آن اقدام و یا مقاله را بازپس گیرد.

نویسنده (نویسندگان) حق ارسال مجدد مقاله ارسالی را به سایر نشریات ندارند. به عبارت دیگر، مقاله یا بخشی از آن نباید در هیچ مجله دیگری در داخل یا خارج از کشور چاپ شده یا در جریان داوری و چاپ باشد.

نویسنده (نویسندگان) باید در جریان اجرای این تحقیق و تهیه مقاله، کلیه قوانین کشوری و اصول اخلاق حرفه­ای مرتبط با موضوع تحقیق از جمله رعایت حقوق سازمان­ها، نهادها و نیز مولفین و مصنفین را رعایت کرده باشند.

کلیه نویسندگان باید اطمینان حاصل کنند که مقاله ارائه شده به مجله دانش و فناوری هوافضا فاقد هرگونه اطلاعات محرمانه و طبقه بندی شده حفاظتی است.

کلیه نویسندگان باید اطمینان حاصل کنند که مشخصات کلی و جزیی هیچ پروژه طبقه بندی شده­ای، در مقاله ارسالی درج نشده است.

کلیه نویسندگان باید اطمینان حاصل کنند نام، تصویر و مشخصات هیچ محصول نظامی طبقه بندی شده­ای، در مقاله ارسالی وجود ندارد.

مسئولیت صحت و دقت محتوای مقالات بر عهده نویسندگان است و نویسندگان موظف هستند از صحت و دقت محتوای مقالات اطمینان حاصل کنند. چاپ مقاله به معنی تأیید مطالب آن توسط مجله نیست.

کلیه نویسندگان باید بپذیرند که در صورت پذیرش نهایی مقاله، حق چاپ از سوی همه نویسندگان به انتشارات دانشگاه صنعتی مالک اشتر واگذار می شود.